Techniki miękkie i relaksacja poizometryczna
Mgr Józef Małosek
Techniki miękkie i relaksacja poizometryczna w obrębie kręgosłupa szyjnego i obręczy barkowej
– informacje wstępne
Postawa i budowa ciała ludzkiego dostosowana została do poruszania się w pionie po podłożu. Napotkana jakakolwiek nierówność powoduje zmiany napięcia niektórych grup mięśniowych a następnie prowadzi do mechanizmów wyrównawczych.
Inaczej zachowuje się układ kostno – mięśniowy przy postawie wymuszonej jak, np.: w czasie wykonywania zawodu. Dochodzi do zmian patologicznych i nieodwracalnych, jak pogłębienie lordozy, wysuwanie głowy do przodu, okrągłe plecy, skoliozy, sztywności barku, itp. Ludzkie ciało porusza się między dwoma płaszczyznami, tj. między podłożem a osią wzroku. Stała zmiana nachylenia kąta wzroku powyżej 10° doprowadzi do zmian nieodwracalnych w układzie mięśnio – kostno – stawowym.
Mniej znane, a zatem niedoceniane jest powstawanie dysbalansu w postawie ciała zmęczonymi przez dłuższy czas mięśniami jak i nieustannymi i nielikwidowanymi bólami kostno-mięśniowymi.
Techniki miękkie, oparte są przede wszystkim na masażu mobilizacyjnym. Różni się on od pozostałych tym, że mięśnie opracowuje się we wszystkich kierunkach. Nie trzymamy się ściśle reguły, od przyczepu do przyczepa Należy zapamiętać, że masaż mobilizacyjny nie jest ani:
– masażem wychodzącym z jednego punktu na ciele,
– masażem związanym z jedynym dla siebie chwytem czy techniką. Zapamiętać należy, że:
– terapeuta nie powinien długo pracować z rękoma uniesionymi, lecz szukać oparcia o własne ciało, ciało pacjenta, kozetkę, itp.
– tempo wykonywania masażu mobilizacyjnego powinno być na początku bardzo wolne. Z chwilą przyzwyczajenia się pacjenta do chwytu i naszej ręki, zwiększamy szybkość.
Szczególną uwagę zwraca się na masaż mobilizacyjny zew. zginaczy szyi, prostowników karku, górnego czworobocznego, najszerszego grzbietu, dźwigacza łopatki, mięśni okołołopatkowych, prostowników odcinka piersiowego. Jeżeli zginacze zew. szyi pozostają przez dłuższy czas patologicznie napięte, może dojść do napięcia twardego m. sternocleido. To z kolei prowadzi do napięcia m. międzyżebrowych i krótkiego górnotorowego oddychania. Sytuacja taka spowodować może skłon głowy do boku.
Powyżej został zasygnalizowany jeden z przykładów nieleczonych a napiętych i bolesnych mięśni karku szyi i obręczy barkowej.