Historia powstania metody Roswity Brunkow
Mgr Józef Małosek
Po ciężkim wypadku i uszkodzeniu kręgosłupa niemiecka terapeutka Roswita Brunkow była przez wiele miesięcy przykuta do wózka inwalidzkiego. Przez opieranie się rękoma o wózek, jak i inne stałe przedmioty, zaobserwowała pewne zmiany w układzie mięśniowym. Po żmudnej oraz wytrwałej pracy uzyskała uniesienie do góry obręczy barkowej, a następnie całego tułowia. Podobne zmiany wyczuła również w kończynach dolnych. Przez radiację w kierunku dystalnym wróciła siła kkd. Tego przeżycia nie mogła R. Brunkow zapomnieć.
Minęło kilka lat zanim jej spostrzeżenia zdecydowano się wprowadzić (z pełnym powodzeniem) do gimnastyki leczniczej. Swoje praktyczne poczynania mogła w znacznym stopniu porównać z metodą Kobath ale teorie w obu technikach nie miały ze sobą nic wspólnego. Pracując metodą Brunkow zadowolenie okazywali nie tylko pacjenci po zabiegach ale również neurochirurdzy. Jednak mimo nalegań R. Brunkow lekarze długo nie umieli odpowiedzieć na pytanie: jakie są neurofizjologiczne podstawy takiego terapeutycznego działania?
Przez refleks (odbicie) wywołany naciskiem w kierunku, można dokonać zmiany motoryki mięśniowej z patologicznej na prawidłową.
W ciągu kilku lat od chwili pierwszych reakcji w jej własnym organizmie, udało się chorej praktycznie zastosować swoje obserwacje. Opracowała pozycje wyjściowe, jak i wydawanie komend, jednocześnie wskazywała na kierunek ruchu i nacisku. Od stosowania poszczególnych technik zmierzała konsekwentnie do opracowania całego systemu leczenia. Dopiero po ustaleniu pełnego modelu (wzoru) leczenia można mówić o systemie terapeutycznym.
Pani Brunkow przeszkoliła wiele osób w tym kierunku. Jest dla mnie radością – mówi Vaclav Vojta – że mogłem założyć towarzystwo pracujące metodą R. Brunkow. Część terapeutów z tego towarzystwa została wykształconych przez samą Roswitę Brunkow a metodą tą pracuje się w Niemczech już od 1976 roku.
Dziedziny zastosowania klinicznych doświadczeń R. Brunkow to spastyczny kręcz szyjny, choroba Parkinsona, dyskopatie, lumbago, niedowłady, porażenia, MPdz, mięśniobóle, nerwobóle, po zabiegach operacyjnych na kręgosłupie i stawach, skoliozy, etc.
Przez wiele lat stosowania technik metody R. Brunkow stwierdzono że nie ma żadnych przeciwwskazań, a przy tym jest metodą skuteczną i absolutnie bezpieczną.